ЕДИНЕНИЕТО ДАВА СИЛАТА
ВЪЗВАНИЕ
Граждани на България,
Великите идеали на Възраждането са загърбени, но не и забравени.
Отколе в Отечеството ни се води истинска гражданска война с всичките и отрицателни последици. Патриоти срещу чуждопоклонници, републиканци срещу монархисти, русофили, германофили и американофили срещу русофоби, германофоби и американофоби, бедни срещу богати, християни срещу радикални мюсюлмани и т.н. и т.н.
А победители в това братоубийствено противопоставяне няма и не може да има. Хиляди са жертвите от двете страни, а Отечеството и народът ни търпят огромни икономически, социални, духовни и културни загуби.
Все по-голяма част от българските граждани осъзнават тази горчива истина. И са убедени, че на това трябва да се сложи край. В тази посока прозвуча и обръщението на Президента Румен Радев за единение на българската нация.
Още от началото на промените в 1990 г., Отечественият съюз апелира и дава своя принос за господство на идеята за единение и единодействие на държавните институции и на българската нацията за постепенно, но неотклонно реализиране на идеалите и вярата на нашите предци в светлото и мирно бъдеще на България и на нейните граждани.
Ние вярваме, ние сме убедени, че националното съгласие не е съглашателство, че политическата толерантност не е безсилие, а взаимните компромиси при реализирането на една национална и дългосрочна програма за развите не е измяна на партийните идеи и идеологии, а най-висша проява на разумни и успешни действия.
Затова отново призоваваме нашите сънародници, тук и в чужбина, да се борим за постигането на национално единение и съгласие, които са единственият път за спасението, модернизацията и просперитета на скъпото ни отечество. Първото и решаващо условие за това е да си простим и да се помирим. Да почетем паметта и себеотрицанието на всички жертви и пострадали в несекващата гражданска война от политическите репресии на всички режими до сега. В този дух е приетото Обръщение от тържественото събрание по случай 75 –та годишнина на ОФ-ОС през месец септември 2017 година в София и изпратено на президента на република България.
Да прогоним господстващото от зората на третата българска държава противопоставяне в нашето общество и да сложим категоричен край на това братоубийство.
Знаем, че това не може да се случи за ден, месец или година. Но трябва да стане – с всеобщи, еднопосочни и несекващи усилия на всички под егидата на Президента като обединител на нацията.
И с вяра, че само така може да постигнем съдбоносните единение и единодействие и да се сбъднат лелеяните цели на българското Възраждане – Свобода, Съзидание и Съединение.
ОТЕЧЕСТВЕНИЯТ СЪЮЗ, като последователен носител и защитник на идеите на гражданското общество, на патриотичните устои на държавата и на демокрацията, на националното единение и единодействие, предлага да застанем под трицветния флаг на РОДИНАТА и мощно да извикаме девиза на обединена Европа:
“РАЗЛИЧНИ, НО ВСИЧКИ ЗАЕДНО!”
ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ! |